Kolposkopia to badanie polegające na oglądaniu szyjki macicy w mikroskopie. Powiększenie z jakim można obejrzeć zmiany to 7-10 razy. Jest to metoda diagnozująca nieprawidłowości w obrębie sromu, pochwy i przede wszystkim szyjki macicy. Pozwala na precyzyjne określenie miejsca największej nieprawidłowości, a tym samym miejsca do pobrania wycinków.
Pobranie wycinków z szyjki macicy ( biopsja szyjki macicy) wycinki pobierane są w przypadku stwierdzenia nieprawidłowej w cytologii , nieprawidłowości w badaniu kolposkopowym lub stwierdzenia innych zmian na szyjce o niejasnym pochodzeniu,. Celem badania jest pobranie fragmentu zmiany , który poddawany jest badaniu histopatologicznemu.
Pobranie wykonuje się zawsze pod kontrolą kolposkopu tak aby pobrać wycinki z najbardziej podejrzanych miejsc. Dodatkowo można także wykonać biopsję kanału szyjki.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym ( po ostrzyknięciu szyjki macicy środkiem znieczulającym), czas trwania zabiegu od 15 do 30 min.
Pobrany materiał umieszczany jest w formalinie i przesłany do laboratorium patomorfologicznego w celu oceny. Wynik dostępny jest po około 3 tygodniach w gabinecie.
Biopsja aspiracyjna endometrium ( pipella )- zabieg ten polega na założeniu do macicy specjalnej sondy i wytworzeniu podciśnienia przy pomocy którego fragmenty endometrium zasysane są do strzykawki. Pobrany materiał podlega utrwaleniu i ocenie histopatologicznej.
Wskazanie do zabiegu to najczęściej nieprawidłowe krwawienia lub jako diagnoza przed operacją amputacji trzonu macicy np. z powodu mięśniaków. Trwa ok 15-20 min.
Wynik dostępny jest po 3 tygodniach w gabinecie.
W przypadku zmian podejrzanych na sromie należy pobrać z nich wycinek w celu ustalenia charteru zmiany , a głównie jej złośliwości. Pobrany wycinek jest wysyłany do badania histopatologicznego. W przydatku zmian do 1cm usuwane są one najczęściej w całości. Wynik dostępny jest po około 3 tygodniach.
Pobranie wycinków wykonuje się także w przypadku chorób zapalnych takich jak liszaj twardzinowy lub liszaj płaski w celu ustalenia rozpoznania.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, często zakończony jest założeniem pojedynczych szwów, najczęściej rozpuszczalnych.
Założenie wkładki wewnątrzmacicznej (IUD) ( intra uterus devices) – obecnie dostępnych jest na rynku kilka rodzajów wkładek antykoncepcyjnych tzw. zwykłych lub hormonalnych.
Wkładki niehormonalne inaczej zwane zwykłymi / miedziane lub z włóknem srebrnym i złotym/.
Drugi rodzaj wkładek to te zwierające hormon-gestagen. Wskazania do założenia i dobór wkładki są bardzo indywidualne i dlatego kwalifikacja do założenia odbywa się na indywidualnej konsultacji.
Jedna z wkładek hormonalnych ma także rejestrację jako wkładka lecznicza- rekomendowana przy krwotocznych miesiączkach.
Wszystkie wkładki obecne są na bieżąco w gabinecie i jest stała możliwość ich założenia.
Warunkiem założenia jest prawidłowy wynik cytologii. Wkładkę można założyć najwcześniej 6 tyg. po porodzie drogami natury i 6 miesięcy po cięciu cesarskie,. Przebycie nawet trzech cięć nie dyskwalifikuje z założenia wkładki.
Czas założenia od 10 do 20 min.
Założenie implantu antykoncepcyjnego – najmłodsza metoda antykoncepcyjna na polskim rynku. Założenie podskórnego implantu /IMPLANONU/ trwa około 15-20 min- nie wymaga znieczulenia. Czas działania implantu 3 lata.
Usunięcie implant antykoncepcyjnego – wykonuje się je po uprzednim znieczuleniu ręki w miejscu implantu poprzez miejscowe ostrzyknięcie preparatem znieczulającym. Czas trwania ok 15 min.
Krioterapia ektopii gruczołowej/nadżerki - zabieg wykonywany jest przy pomocy krioaparatu z ciekłym azotem. Mrożenie wykonuje się przy pomocy sondy szyjkowej. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Czas trwania zabiegu to ok 15-20 min.
Krioterapia zmian na sromie – drobne i rozsiane zmiany na sromie takie jak kłykciny kończyste, brodawki czy mięczak zakaźny mogą być skutecznie zniszczone przy pomocy ciekłego azotu. Zabieg w zależności od ilości zmian może potrwać od kilku do kilkunastu minut. W większość przypadków nie wymaga znieczulenia miejscowego. W przypadku rozległych zmian znieczulenie przy pomocy kremu może być zalecane. W przypadku zmian nawrotowych wymaga ponowienia.
Usuniecie chirurgiczne zmian ze sromu lub pochwy – dotyczy to zmian łagodnych takich jak brodawki, duże kłykciny, znamiona. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, materiał po wycięciu może być przekazany do badania histopatologicznego w zależności od wskazań. Wiąże się to ew. z dodatkową opłatą. Często w miejscu zmiany zakładane są pojedyncze szwy.
Sono HSG/ HyCoSy / drożność jajowodów – zabieg wykonywany w diagnostyce niepłodności. Polega on na założeniu cienkiego cewnika do szyjki macicy, przez który podawany jest kontrast do jamy macicy. Rozkład i przesuwanie się kontrastu przez jamę macicy, a następnie jajowody oceniany jest podczas badania USG. Wynik dostępny jest po zakończeniu badania.
Warunkiem wykonania zabiegu jest prawidłowy wynik cytologii i prawidłowy posiew bakteriologiczny z kanału szyjki. Wykonywany jest do 14 dnia cyklu i w większości przypadków nie wymaga znieczulenia, chociaż niektóre elementy badania mogą być odczuwalne jako nieprzyjemne.