Diagnostyka nieprawidłowej cytologii

Badanie DNA-HPV 37

Badanie DNA-HPV 37- pobranie niezależnie od cytologii na dedykowane podłoże – badanie to daje możliwość wykrycia od 37 do 40 typów wirusowego DNA zarówno wysoko jak i niskoonkogennych. Pobranie jest niezależne od pobrania cytologii.

Cin Tec plus (P16/ Ki67)

Cin Tec plus (P16/ Ki67)- Badanie immunocytochemiczne wykrywające białka proliferacji wirusa HPV na poziomie komórkowy (czyli bardzo wcześnie) świadczące  o rozpoczętym procesie dysplazji szyjki macicy będącym stanem przednowotworowym.

Wykonywany jest u osób z nieprawidłowym wynikiem cytologii takim jak ASCUS, LSIL. Test może być wykonany w poprzednio pobranej cytologii LBC lub pobrany niezależnie.

mRNA HPV

mRNA  HPV (ang. messenger RNA), informacyjny RNA, matrycowy RNA, wykrywa obecnośc genów onkogennych E6i E8 wirusa HPV , które świadczą o rozpoczęty procesie karcynogenezy czyli nowotworzenia.

Przeprowadzany jest gdy wcześniej został stwierdzony jeden z typów wirusa; 16,18,31,33,45 . Pozwala na wykryci zmian na bardzo wczesnym etapie.

Pobranie wycinków z szyjki macicy

Pobranie wycinków z szyjki macicy ( biopsja szyjki macicy)- wycinki pobierane są  w przypadku stwierdzenia nieprawidłowej w cytologii , nieprawidłowości w badaniu kolposkopowym lub stwierdzenia innych zmian na szyjce  o niejasnym pochodzeniu,. Celem badania jest pobranie fragmentu zmiany , który poddawany jest badaniu histopatologicznemu.

Pobranie wykonuje się zawsze pod kontrolą kolposkopu tak aby pobrać wycinki z najbardziej podejrzanych miejsc.  Dodatkowo można także wykonać biopsję  kanału szyjki.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym ( po ostrzyknięciu szyjki macicy środkiem znieczulającym), czas trwania zabiegu  od 15 do 30 min.

Pobrany materiał umieszczany jest w formalinie i przesłany do laboratorium patomorfologicznego w celu oceny. Wynik dostępny jest po około 3 tygodniach w gabinecie.