Prowadzenie ciąży

Oferujemy opiekę nad ciężarną zarówno w ciąży pojedynczej jak i bliźniaczej.

Prowadzimy kompleksowa opiekę, która obejmuje comiesięczne kontrole ginekologiczne, oraz opiekę położnej. Możliwe jest wykonanie na miejscu pełnego zakresu badań laboratoryjnych wymaganego w ciąży. W gabinecie jest aparat USG , którym każdorazowo można wykonać doraźne badanie USG podczas wizyty.

Diagnostyka prenatalna

Diagnostyka prenatalna ( diagnostyka płodu), w skład diagnostyki prenatalnej wchodzą badania USG oraz badania krwi ( do pobrania na miejscu)

Pierwsze badanie

Pierwsze  badanie (referencyjne/ prenatalne) zwane także genetycznym to badanie wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, ma ono za zadanie określić prawidłowy rozwój ciąży oraz zidentyfikować markery zaburzeń genetycznych  ( aberracji chromosomowych) u płodu, a tym samym określić ryzyko wystąpienia wady genetycznej u dziecka tj. Zespół Downa, Patau czy Edwardsa.

Badanie wykonywane jest łącznie z badaniem krwi , w której oznacza się białko Pappa oraz poziom wolnej podjednostki HCG. Stąd często zwane jest testem PAPPA lub testem podwójnym.

Kalkulacja wyników badania USG oraz badania krwi pozwala na oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych z czułością około 90 %.

Badanie to jest rekomendowane dla kobiet w każdym wieku ale w pierwszej kolejności powinny je wykonać ciężarne po 35 roku życia, oraz osoby u których wystąpiły nieprawidłowości genetyczne w rodzinie zarówno kobiety jak i ojca dziecka.

W przypadku stwierdzenie nieprawidłowości  kobieta kierowana jest na badania inwazyjne takie jak amniopunkcja wykluczająca lub potwierdzająca wadę.

Drugie badanie

Drugie badanie to badanie USG tzw. połówkowe  oceniające prawidłowy rozwój anatomiczny płody. Oceniane są wszystkie układy i narządy płodu włącznie z sercem.

Jest to też odpowiedni moment na ustalenie płci dziecka. Badanie to może być wykonane w technice 3D dzięki czemu można uzyskać trójwymiarowy obraz płodu.

Trzecie badanie

Trzecie badanie to badanie oceniające rozwój płodu, oraz jego funkcje. Oprócz ponownej oceny  budowy płodu oceniana jest ilość płynu owodniowego, wydolność łożyska oraz przepływy krwi w naczyniach zarówno mamy jak i płodu.

Jest to bardzo ważne badanie w ocenie wzrastania płodu czyli mówi nam czy płód ma prawidłową masę ciała, co pozwala szacować jego wielkość w czasie porodu.

Jeżeli to badanie łącznie z poprzednimi nie wykazuje nieprawidłowości może być już ostatnim badaniem USG w ciąży.

USG 3D/4D

USG 3D/4D jest to funkcja przypisana do wszystkich nowoczesnych aparatów USG , co pozwala na uzyskanie przestrzennego obrazu płodu.  Zdjęcia 3D są świetną pamiątką . Proszę jednak pamiętać , że ocena budowy i prawidłowego rozwoju płodu nie wymaga tej funkcji.